Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru w przypadku materiałów budowlanych. Dostępne są rozmaite farby na elewacje, grunty i tynki. Zanim możliwe stanie się pomalowanie ściany na preferowany kolor, trzeba ją odpowiednio wykończyć. Można użyć do tego tynku maszynowego lub ręcznego, oba rozwiązania mają zalety i wady. Jeśli komuś zależy na oszczędności czasu i ułatwieniu sobie zadania, to powinien zdecydować się na innowacyjne rozwiązania pozwalające na zautomatyzowanie procesów przy pracach wykończeniowych. Na szczęście nie brakuje różnych urządzeń i technologii, dzięki którym przeprowadzenie remontu nie musi być żmudne ani czasochłonne.

Tynk ręczny vs. maszynowy – które wybrać rozwiązanie?

Przez wiele lat tynkowanie odbywało się wyłącznie ręcznie, czyli z wykorzystaniem podstawowego sprzętu w postaci łaty, pacy i kielni. Nie trzeba nawet mieć betoniarki, aby wymieszać zaprawę, bo świetnie sprawdzi się też wiertarka wyposażona w specjalne mieszadło. W przypadku tynkowania ręcznego bardzo ważne jest zadbanie o właściwe proporcje składników masy, co zwykle odbywa się metodą prób i błędów. Jeśli ktoś chce zaoszczędzić pieniądze na zakupie specjalistycznego sprzętu, to tynkowanie ręczne będzie najlepszym rozwiązaniem. W małych pomieszczeniach będzie to idealnie rozwiązanie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że tynkowanie ręczne wymaga precyzyjnych ruchów, jeśli chce się uzyskać estetyczne wykończenie. Kluczowe jest zacieranie, co wymaga wprawy i doświadczenia. W przypadku dużych powierzchni tynkowanie ręczne może być dosyć problematyczne. Do minusów tej metody zaliczyć można czasochłonność i różnorodność tynku, bo każda kolejna partii zaprawy będzie już nieco inna. Jeśli ktoś nie dysponuje wiedzą ani doświadczeniem, nie będzie nawet w stanie dobrać odpowiednich proporcji składników do mieszanki. Znaczenie mają też wyrobione ruchy rąk, a to wymaga wieloletniej praktyki. Tynkowanie ręczne jest nieopłacalne na dużych powierzchniach.

Jeśli komuś zależy na przyspieszeniu prowadzonych prac wykończeniowych, to powinien zdecydować się na tynkowanie ręczne. W jego przypadku można liczyć na nawet trzy razy szybsze wykonanie powierzonego zadania. Jeśli ma się dużo powierzchni do wykonania, to tynk maszynowy będzie idealnym rozwiązaniem. Zaoszczędzić można nie tylko czas, ale też materiał. Tynki maszynowe odznaczają się dużą wydajnością. Znika też konieczność używania betoniarki, piasek i wapno również są zbędne. Do tynkowania mechanicznego niezbędne jest specjalistyczne urządzenie w postaci agregatu tynkarskiego. Nie trzeba nawet rozrabiać mieszanki, bo wszystko zrobi agregat. Jest ton wyposażony w specjalny wąż, za pomocą którego narzuca się gotową masę na ścianę. Tynk maszynowy jest cieńszy od ręcznego, można liczyć na jednorodność mieszanki i jednakową jakość na całej powierzchni ściany. W małych pomieszczeniach tynkowanie maszynowe się nie sprawdzi, bo użycie tej metody jest po prostu niemożliwe. Trzeba też liczyć się z tym że zakup agregatu tynkarskiego wiąże się z niemałymi kosztami.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.